ارتباط با کارشناس

شماره تماس : ۰۹۱۳۹۱۳۹۶۹۰

گفتگو با کارشناس

۰۹۱۳۹۱۳۹۶۹۰

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل (Geotextile) از جمله محصولات زیر گروه نساجی است که در خانواده محصولات ژئوسنتتیک می باشد. ژئوتکستایل به محصولات نمدی نفوذ پذیری می گویند که از الیاف پلی پروپیلن PP و یا پلی استر PET تولید می شود.

انواع ژئوتکستایل

به طور کلی ژئوتکستایل ها به دو صورت بافته شده (Woven) و نبافته (NON-Woven) تقسیم بندی می شوند. فرآیند تولید ژئوتکستایل‌های بافته شده به صورت تار و پودی است و فرآیند تولید ژئوتکستایل‌های نبافته به روش سوزن زنی است. این محصولات از مواد پلیمری با پایه پلی استر و یا پلی پروپیلن ساخته می شوند و با توجه به روش تولید آن ها به سه دسته تقسیم می شوند:

1 – ژئوتکستایل های بافته شده به روش تاروپودی

2 – ژئوتکستایل های بافته شد به روش اتصال نخ

3 – ژئوتکستایل های بی بافت

 • ژئوتکستایل های بافته شده به روش تاروپود

این نوع ژئوتکستایل ها از نوع بافته شده هستند و روش تولید آن شبیه بافندگی پارچه های لباس هست و فراوانی این دسته از انواع دیگر بیشتر است. در این روش تولید از دو مجموعه نخ استفاده می شود. نخی که در امتداد طول حرکت می کند تار و نخ عمود بر آن را پود می گویند.

 • ژئوتکستایل های بافته شده به روش اتصال نخ

این نوع از ژئوتکستایل های بافته شده با اتصال یک سری ازحلقه های نخ به یکدیگر تولید می شوند .تمامی ژئوتکستایل های بافته شده با استفاده از تکنیک های مختلف بافندگی باتوجه به کاربری های مختلف ژئوسنتتیک تولید و مصرف می شوند.

 • ژئوتکستایل بی بافت

ژئوتکستایل های بی بافت از الیاف با برش های کوتاه تولید می شود. در این روش تولید، الیاف با استفاده از تکنیک های مکانیکی (سوزن زنی)، حرارتی، شیمیایی و یا ترکیبی از روش ها تولید می شود.

ژئوتکستایل های تولید شده با اتصال مکانیکی یا حرارتی که دارای ضخامت های 0.5 تا 1 میلی متر هستند به طور نسبی قبل از فرایند سوزن زنی (اتصال مکانیکی )دارای ضخامت نسبی 3 میلی متربوده است.

علاوه بر فرآیند سوزن زنی فرآیند دیگری در تولید ژئوتکستایل‌های نبافته وجود دارد که در آن به وسیله کلندر بر روی محصول ژئوتکستایل عملیات حرارتی انجام می گردد و این فرآیند موجب ارتقاء برخی از خواص مکانیکی ژئوتکستایل می‌گردد.

قیمت ژئوتکستایل

در خصوص محاسبه قیمت ژئوتکستایل لازم است به روش مهندسی آنالیز محصول تولیدی را به بخش‌هایی تقسیم نمود با این مدل می توان به قیمت ژئوتکستایل پی برد .

از جمله عوامل موثر در قیمت ژئوتکستایل مواد اولیه مصرفی در ژئوتکستابل می باشد. استفاده از الیاف پلی پروپیلن یا پلی استر در قیمت ژئوتکستایل موثر است.

همچنین استفاده از الیاف بازیافتی پلی استر نیز در قیمت ژئوتکستایل موثر است و استفاده از الیاف بازیافتی (ریسایکل) جزء عوامل کاهنده قیمت ژئوتکستایل می باشد اما استفاده از الیاف پلی پروپیلن یووی دار جزء عوامل بالا رونده قیمت خواهد بود.

از جمله عوامل دیگر موثر در قیمت ژئوتکستایل استفاده از الیاف های تناسیتی است که موجب افزایش قیمت ژئوتکستایل می گردد.

فرآیند تولید ژئوتکستایل نیز در قیمت نهایی تاثیرگذار است. ساختار سوزن زنی و استفاده از روش های حرارتی نیز در قیمت ژئوتکستایل اثر قابل توجه دارد.

کاربرد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل دارای کاربردهای متعددی می باشد که در برخی از موارد به عنوان لایه جدا کننده ، برخی موارد به عنوان لایه زهکش و در برخی موارد به عنوان لایه محافظ که متداول‌ترین کاربرد ژئوتکستایل مربوط به خاصیت محافظت آن در برابر عایق ژئوممبران می باشد.

از جمله کاربردهای دیگر ژئوتکستایل موارد ذیل می باشد:

 • کاربرد ژئوتکستایل در صنایع به عنوان لایه فیلتراسیون (Filtration): تعادل سطح خاک (جلوگیری از شسته شدن خاک) در مکان هایی که جریان آب وجود دارد. تخلخل و نفوذ پذیری مهمترین ویژگی ژئوتکستایل در این بخش می باشد.
 • کاربرد ژئوتکستایل به عنوان لایه زه کش (Drainage)
 • کاربرد ژئوتکستایل به عنوان لایه جداکننده بین سطح (Separation): عملکرد جداسازی ژئوتکستایل عمدتا در ساخت جاده ها می باشد. ژئوتکستایل از مخلوط شدن خاک در بین دو سطح جلوگیری می کند به عنوان مثال با جداسازی دو سطح بالا و پایین خاک از مخلوط شدن دانه بندی های سطح ریز خاک با دانه بندی های درشت جلوگیری می کند که با این عمل علاوه بر حفظ مقاومت مکانیکی سطح، خصوصیت زهکش حفظ می شود.

برخی از مناطق قابل اجرا:

بین لایه سنگی درشت و ریز در زیر سازی جاده های آسفالت نشده

در زیر سازی راه آهن

در محل های دفن زباله مابین لایه های سنگی

بین ژئوممبران و خاک و یا لایه زهکش

 • کاربرد ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ (Protection)
 • کاربرد ژئوتکستایل به عنوان تقویت کننده (Reinforcement): استفاده از ژئوتکستایل در خاک باعث افزایش مقاومت برشی خاک می گردد همانند استفاده از فولاد در بتن ایجاد استحکام لازم در خاک با استفاده از ژئوتکستایل از طریق اصطکاک سطحی بین ژئوتکستایل و خاک میسر می شود.
 • کاربرد ژئوتکستایل برای آب بندی (Waterproofing): لایه ای از ژئوتکستایل بی بافت که در سطح بالای جاده استفاده می شود با آغشته شدن آسفالت به ژئوتکستایل یک غشاء ضد آب ایجاد می شود و نفوذ جریان آب (ناشی از بارندگی یا روان آب ها ) به لایه های زیرجاده به حداقل می رسد.

کاربرد ژئوتکستایل در ساخت و ساز

دامنه کاربرد ژئوتکستایل در زمینه علوم مهندسی بسیار گسترده است به طور خلاصه به مواردی اشاره می گردد.

 • ساخت جاده

از ژئوتکستایل به طور گسترده در ساخت جاده استفاده می شود .ویژگی استحکام کششی آن باعث تقویت خاک می گردد .از ژئوتکستایل به عنوان لایه زهکش در کنار جاده استفاده می شود. شایان ذکر است ژئوتکستایل ها با حفظ عملکرد نفوذپذیری ویژگی عملکرد جدا کنندگی خود را حفظ می کند.

 • ساخت راه آهن

استفاده از ژئوتکستایل های بافت شده و ژئوتکستایل های بی بافت برای جدا کردن سطوح مختلف خاک و حفظ گردش آب های زیرزمینی به جهت حفظ پایداری خاک استفاده می شود. پوشاندن لایه های ژئوتکستایل بی بافت و بافته شده مانع از نشت مصالح از پهلو به دلیل شوک و لرزش قطار در حال حرکت می شود.

 • کشاورزی

برای کنترل گل و لای و بهبود مسیرهای گل آلود و مسیرهای پیاده رو جهت حرکت ماشین آلات سبک کشاورزی ، همچنین جهت پوشش لوله های مسیر انتقال آب استفاده می شود. در کلیه این کاربری ها از ژئوتکستایل بی بافت استفاده می شود.

 • زهکشی

استفاده از ژئوتکستایل ها برای فیلتر کردن خاک در زمان انتقال آب جهت جلوگیری از شسته شدن آب به طور فزاینده به عنوان یک جایگزین فنی و تجاری مناسب برای سیستم های معمول زهکشی استفاده می شود. ژئوتکستایل ها مکانیسم فیلتراسیون برای زهکشی در سدهای خاکی ، جاده ها ، بزرگ راه ها ،مخازن و…. را انجام می دهد.

 • رودخانه، کانال ها و ساخت ساحل

استفاده از ژئوتکستایل در سواحل رودخانه ها از بروز فرسایش خاک به دلیل جریان آب محافظت می کند.

خرید ژئوتکستایل

عمده ترین فاکتور در تصمیم گیری خرید ژئوتکستایل بررسی کاربرد آن است و این که دلیل خرید ژئوتکستایل مربوط به کدام یک کاربردهای ژئوتکستایل است

کاربرد ژئوتکستایل در صنایع به عنوان لایه فیلتراسیون (Filtration)

کاربرد ژئوتکستایل به عنوان لایه زه کش (Drainage)

کاربرد ژئوتکستایل به عنوان لایه جداکننده بین سطح (separation)

کاربرد ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ (protection)

و نکته دیگر در خرید ژئوتکستایل بررسی خواص مکانیکی مورد نیاز که بر اساس آن وزن واحد سطح ژئوتکستایل تعیین می گردد.

نکته دیگر در خرید ژئوتکستایل بررسی استفاده از ژئوتکستایل بافته شده یا ژئوتکستایل نبافته است که با توجه به کاربرد و ویژگی های محصول ، ژئوتکستایل مورد نیاز انتخاب و خرید می گردد.

مشخصات فنی ژئوتکستایل

ژئوتکستایل‌ها بر اساس نوع کاربرد آن دارای گروه استاندارد های مختلف هستند اما رده اصلی استاندارد ژئوتکستایل GT12 است که بر اساس کاربردهای آن زیر گروه های GT12a و GT12b و …… موجود هستند.

خواص ژئوتکستایل‌ها همانند هر محصول دیگری که در فعالیت های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد، به مواد بکار رفته در تولید آن ها، چگونگی ساخت و شکل فیزیکی محصول نهایی بستگی دارد.

ژئوتکستایل مناسب هر کاربرد را می توان بر اساس خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و هیدرولیکی آن انتخاب نمود؛

 • خصوصیات فیزیکی: وزن مخصوص، ضخامت، انعطاف پذیری
 • خصوصیات مکانیکی، دوام، مقاومت کششی، مقاومت سوراخ شدگی، مقاومت اصطکاکی
 • خصوصیات هیدرولیکی: اندازه خلل و قرج، نفوذپذیری، قابلیت انتقال

درخواست مشاوره

با تشکر ، درخواست شما با موفقیت ثبت شد !
مشکلی در ثبت درخواست شما وجود دارد لطفا مجددا امتحان فرمایید

میزبان صدای گرم شما هستیم

برای صحبت با کارشناسان با ما تماس بگیرید

شماره تماس : ۰۹۱۳۹۱۳۹۶۹۰