سرعت در ارائه خدمات
برنامه ریزی و پشتیبانی
ضمانت 10 ساله محصولات
معتبرترین در سطح کشور
پوشش گستر سپاهان
نمایندگی محصولات ژئوسنتتیک ظریف مصور
شماره تماس: ٠٩١٣٩١٣٩٦٩٠

استخر کشاورزی

استخر کشاورزی چیست؟

امروزه با پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی با موضوعی به نام محدودیت منابع آب مواجه هستیم، از این سو نحوه مدیریت منابع آب موضوعی اجتناب ناپذیر می باشد .

در حوزه کشاورزی با توجه به اینکه فواصل مصرف آب متغیر است یعنی میزان مصرف آب در یک فصل بیشتر از فصل دیگری هست و از سوی دیگر وجود روان آب ها در فصل هایی که مورد نیاز کشاورزی نیست و به وفور در اثر بارش باران و غیره وجود دارد لزوم احداث استخر ذخیره آب در حوزه کشاورزی بیش از پیش مطرح می گردد .

با ایجاد استخر ذخیره آب میتوان منابع آبی را که در فصل های مختلف قابل ذخیره هست را در این مخازن که با نام استخر ذخیره آب کشاورزی شناخته میشود ذخیره نمود تا در زمان های مورد نیاز بر اساس نوع کشت و سیستم های آبیاری موجود مورد استفاده قرار گیرد.

در طراحی استخرهای کشاورزی ضرورت توجه به هدر رفت آب موضوع بسیار مهم است که در زمان طراحی و انتخاب مصالح عایق استخر کشاورزی باید به دقت هر چه تمام مد نظر گرفته شود.

 

نحوه ساخت استخر کشاورزی

به منظور ساخت استخر ذخیره آب نکات ذیل مطرح می گردد

1-اولین نکته در طراحی و ساخت استخر کشاورزی با ورق ژئوممبران ،تحقيق درباره منبع هاي ورودي سيال به مخرن ذخیره آب می باشد.

سرچشمه هاي  قابل استفاده جهت استفاده در استخر ذخیره آب كشاورزی شامل:

الف: آب هاي زير زميني

ب: بارندگي هاي  فصلي

ج: رودها

د: قنات

ه: سيل

چ: ساير موارد مربوط به نزولات آسماني

نظر به چگونگي تامين آب استخرهاي ذخيره كشاورزي با ورق ژئوممبران و در دسترس بودن كدام يك از موارد اشاره شده در بالا توجه به نكات ذيل در طراحي استخر ذخير آب با ورق ژئوممبران داراي اهميت ميباشد.

 • مسافت منبع آب مورد نظر با استخر ذخيره آب كشاورزي با ورق ژئوممبران
 • اختلاف سطح زمين دراين خصوص لازم است محل انتخاب احداث استخر ذخيره آب كشاورزي با ورق ژئوممبران در پايين دست باشد.
 • روش مورد نظر درخصوص چگونگي ورود وخروج آب از استخر ذخيره آب كشاورزي با ورق ژئوممبران

حال با در نظر گرفتن جمع موارد اشاره شده مي توان محل احداث استخر ذخيره آب كشاورزي با ورق ژئوممبران را انتخاب كرد در صورت انتخاب بهينه پايين ترين هزينه را جهت تامين آب وخروج آب از استخر ذخير آب كشاورزي با ورق ژئوممبران خواهيم داشت

 

2- طراحي هندسه مخزن  و محاسبات ابعادي استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران

یکی از ویژگی های استفاده از ورق ژئوممبران ظریف مصور برای عایق بندی استخر ذخیره آب کشاورزی انعطاف پذیری خوب ژئوممبران ظریف مصور میباشد، به عبارتی فرم پذيري مناسب ورق ژئوممبران ظريف مصور باعث مي شود هيچ گونه محدوديتي در روش طراحي مخزن نداشته باشيم.

استفاده از عایق ژئوممبران تولیدی شرکت ظریف مصور (یلدا بروجن) جهت عایق استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران در مورادي كه طراحي براساس روش گود برداري مي باشد و يا در روش هاي كه به صورت دو جزيي مي باشد يعني گود برداري همراه با خاك ريزي جهت افزايش ارتفاع مخزن هيچ گونه محدوديتي ندارد، اما چنانچه در طراحی و احداث استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران رعایت دقیق استانداردهای بین المللی مورد نظر کارفرما باشد لازم است شیب دیواره های استخر بّین 45 تا 70 درجه باشد و همچنین تراکم خاک حداقل بین 75 تا 90 درصد باشد و در نحوه طراحی استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران حداقل اتصالات به سطح ورق انجام شود.

 

3- پیاده کردن ابعاد استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران روی زمین

اولین گام در اجرا، پیاده کردن نقشه استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران بر روی زمین است. پس از محاسبه حجم و سایر موارد که در بخش های قبلی ذکر شد هم اینک مرحله اجرا پلان تهیه شده است

در این مرحله باید محل احداث استخر بر روی زمین تعیین گردد و این کار معمولا با روش هاي مختلف نشانه گذاري از جمله ميخ كوبي ، استفاده از پودر هاي رنگي بر روي زمين انجام مي گردد.

 

عملیات خاکی احداث استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران

 • خاکبرداری محل تعیین شده بر روی زمین با دیواره های شیب دار (شیب دیواره ها بر اساس نقشه ساخته می شود)
 • حفر کانال و ترانشه دور استخر جهت مهار نمودن عایق ژئوممبران.
 • حفر کانال لوله خروج آب در استخر (صورتی که در طراحی ،خروجی  آب به وسیله لوله گذاری از درون استخر پیش بینی شده باشد).
 • در صورتی که سیستم خروج آب به وسیله لوله‌هایی در کف استخر پیش بینی شده باشد حتما لازم است جنس لوله‌ها از پلی اتیلن باشد.

 

استخر کشاورزی یا استخر ژئوممبران
استخر کشاورزی با استفاده از ژئوممبران

 

مزایای استفاده از ورق ژئوممبران در ساخت استخر کشاورزی

 • استفاده از ورق ژئوممبران جهت احداث استخرهای ذخبره آب کشاورزی نسبت به سایر مصالح (سنگ ، آجر ، سیمان) تا 30 درصد ارزانتر می باشد.
 • در صورت استفاده از ورق ژئوممبران ظریف مصور نسبت به سایر مصالح با کاهش قابل توجهی در زمان عایق بندی مواجه هستیم به طوری که در صورت استفاده از ورق ژئوممبران امکان عایق بندی روزانه تا حدود 1000 الی 1500 متر می باشد.
 • از دیگر مزایای استفاده از ورق ژئوممبران ظریف مصور نسبت به سایر مصالح، نفوذ ناپذیری ورق ژئوممبران می باشد که در این صورت مخزن کاملا عایق داریم .
 • بر اساس نتایج آزمایشگاهی نتایج حاصله در خصوص میزان نفوذناپذیری آب از ورق ژئوممبران پلی اتیلنی عدد 11- 10 می باشد که در هیچ یک از روش های عایق بندی به چنین عددی نمی رسیم.
 • مقاومت بالای ورق ژئوممبران ظریف مصور نسبت به سایر مصالح در برابر عوامل محیطی مانند نور آفتاب ،یخ زدگی و …..
 • مقاومت بالا در برابر عوامل بیولوژیکی (خزه و جلبک) که به هیچ عنوان خزه به سطح و بدنه ژئوممبران نمی چسبد.
 • مقاومت  مناسب نسبت ساير عایق ها در رويارويي با عوامل بيولوژيكي ماننده رويش خزه و جلبک مي باشد كه اين عوامل باعث مي گردد كه جلبک به سطح عايق نچسبد.

 

معایب احداث استخرهای بتنی نسبت به استخرهایی با عایق ژئوممبران

 • هزینه بالای تامین مصالح شن و سیمان
 • هزینه بالا برای قالب بندی و بتن ریزی
 • مدت زمان اجرای پروژه در مقایسه با پروژه هایی که با استفاده از ورق ژئوممبران عایق بندی می شود
 • نشتی آب با کوچکترین نشست
 • با عواملی همچون پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی ، زمین دچار نشست شده و بدنه و کف استخرهای سیمانی ترک می خورد که بروز چنین واقعه طبیعی موجب هدر رفت قابل توجه آب ذخیره شده در استخر می شود.

 

کاربردهای احداث  استخر کشاورزی

در لغت نامه دهخدا معنی استخر با عناوینی چون آبگیر ، تالاب آمده است ولیکن اساسا هر گاه تفاوت بین دبی آب در جریان و دبی خروجی را داشته باشیم و یا اینکه در برخی از زمان ها منابع آب داشته باشیم ولی در آن زمان نیاز به آب نداشته باشیم لازم است مخزنی جهت نگهداشت آب ایجاد کنیم تا در حالت بهینه امکان استفاده از آب فراهم شود .از طرف دیگر در برخی از مواقع با توجه به احداث سیستم آبیاری تحت فشار در شروع ایستگاه نیازمند آب با دبی بالا هستیم که از جمله کاربردهای احداث استخر کشاورزی جهت سیستم های آبیاری تحت فشار می باشد.

از دیگر کاربردهای احداث استخر کشاورزی جهت پرورش ماهی و آبزیان می باشد که پرورش ماهی در استخرهایی که با عایق ژئوممبران ایجاد شده باشد به مراتب راندمان بالاتری نسبت به مخازن بتنی دارد.

کاربرد دیگر احداث استخر کشاورزی در مواردی است که آب در دسترس ،نیازمند به سیستم تصفیه جهت کنترل پی اچ و دیگر پارامتر های آب می باشد که با احداث دو مخزن ذخیره آب در جهت نگهداری آب  تصفیه شده و در مخزن دیگر حفظ پساب ایجاد شده جهت تصفیه آب به منظور جلوگیری از تخریب محیط زیست استفاده می شود.

استفاده از ورق ژئوممبران در ساخت مخازن ذخیره آب کاربردهای متنوع دیگری دارد به عنوان مثال مخزن نگهداری انواع اسید ،مخازن مربوط به حوضچه های آرامش و دیگر مخازنی که به عنوان های مختلف وظیفه نگهداری انواع مختلفی از سیالات را دارد.

 

نحوه محاسبه حجم استخر کشاورزی

بعد از مطالعه و بررسي منابع قابل استفاده در استخر ذخيره آب با ورق ژئوممبران و محاسبه بيشترين ميزان آب ورودي به استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران و مدت زمان ورود آب به استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران حجم کل آب جهت ذخیره سازی در استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران را محاسبه می نماییم.

نكته قابل توجه ديگر در محاسبه استخر ذخيره آب با ورق ژئوممبران كاربري هاي مورد انتظار مي باشد كه چنانچه هدف از احداث استخر ضمن ذخيره آب امكان پرورش آبزيان هم باشد لازم است متناسب با میزان ماهی و سایر آبزیان لازم است حجم استخر ذخیره آب کشاورزی با ورق ژئوممبران را افزایش داد.

 

قیمت ورق استخر کشاورزی

امروزه چنانچه قصد احداث استخر کشاورزی داشته باشیم یکی از مواردی که در وحله اول مشغول آن می شویم بررسی قیمت ورق استخر کشاورزی هست. با کمی جستجو در بین تامین کنندگان ورق استخر کشاورزی تفاوت های مختلفی در اعلام قیمت ورق استخر کشاورزی یافت میشود ولی براستی علل اصلی این تفاوت در اعلام قیمت ورق استخر کشاورزی در کجاست ؟

در اینجا هر چند کوتاه به عوامل موثر در قیمت ورق استخر کشاورزی می پردازیم .

در مرحله اول لازم است به این مرحله از انتخاب برسیم که محصول کدام تولید کننده ورق ژئوممبران مورد انتخاب ما هست و پس از آن در صدد یافتن مناسبترین قیمت ورق استخر کشاورزی شویم .

این که عوامل موثر در انتخاب نوع و سازنده ورق ژئوممبران چه پارامترهایی هست را در فرصت دیگر بیان خواهیم نمود اما یکی از مواردی که در یافتن پایین ترین نرخ قیمت ورق استخر کشاورزی هست مراجعه به نمایندگی رسمی آن شرکت تولید کننده هست چرا که در صورت مراجعه به افراد تامین کننده نامعتبر ممکن است که با قیمت بالاتری ورق استخر کشاورزی را تامین کنیم و یا اینکه کالای ژئوممبران غیر اصلیل را تامین کنیم.

پس از انتخاب شرکت سازنده ورق ژئوممبران و آشنایی با عوامل تامین کننده و ارائه دهنده خدمات این شرکت نوبت توافق بر قیمت ورق استخر کشاورزی می باشد که هر چه زمان خرید ها با فاصله کمتری نسبت به  پایان  سال باشد با توجه به زمان اوج مصرف کالای ژئوممبران امکان تامین پایین ترین قیمت ورق استخر کشاورزی ممکن است .

 

هزینه ساخت استخر کشاورزی

از جمله مواردی که در هزینه ساخت استخر کشاورزی تاثیر گذار هست انتخاب روش ساخت استخر کشاورزی است .امروزه پایین ترین هزینه ساخت استخر کشاورزی مربوط به استفاده از مصالح ژئوممبران و ژئوتکستایل نسبت به سایر مصالح مانند سیمان و سنگ می باشد .

امروزه باید به این نکته توجه داشت که هزینه ساخت استخر کشاورزی شامل مواردی چون انتخاب زمین مناسب ، خاک برداری و هزینه خرید عایق ژئوممبران می باشد که چنانچه هزینه ساخت استخر کشاورزی را به عوامل موثر آن تقسیم کنیم شامل

 1. زمین
 2. خاک برداری و انتقال مصالح
 3. عایق ژئوممبران

همانگونه که  مشخص هست در هر شرایطی هزینه تامین زمین و خاک برداری و انتقال مصالح (در شرایط یکسان ) متغیرهای خاص خود را دارد.

آن چیزی که نقش اساسی در کاربرد و بهینه سازی همه هزینه‌های ساخت استخر کشاورزی است تامین ورق ژئوممبران می باشد چرا که شما هر نوع ورق ژئوممبرانی را انتخاب نمایید هزینه ساخت استخر کشاورزی برای شما در قیمت خاک برداری و ….. ثابت است ولی چنانچه در بخش انتخاب نوع ورق حساسیت های انتخاب کیفی ترین ورق ژئوممبران را نداشته باشیم سایر هزینه ها بر باد رفته به عبارتی کل هزینه ساخت استخر کشاورزی را هدر داده‌ایم. بنابراین اصلی ترین بخش در موضوع ساخت استخر کشاورزی و بحث هزینه ساخت استخر کشاورزی انتخاب ورق ژئوممبران و قیمت ورق ژئوممبران و صد البته کیفیت ورق ژئوممبران هست .

 

استخر کشاورزی اجرا شده با ژئوممبران

نمونه استخر کشاورزی اجرا شده با ژئوممبران