سرعت در ارائه خدمات
برنامه ریزی و پشتیبانی
ضمانت 10 ساله محصولات
معتبرترین در سطح کشور
پوشش گستر سپاهان
نمایندگی محصولات ژئوسنتتیک ظریف مصور
شماره تماس: ٠٩١٣٩١٣٩٦٩٠

ژئوتكستايل


ژئوتکستایل ها صفحات نفوذ پذیری هستند که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن یا ترکیبی از آن ها، به دو صورت کلی بافته نشده  (nonwoven) و بافته شده (woven)، یا وزن ها و ابعاد مختلف تولید می گردند. ژئوتکستایل به دلیل داشتن خصوصیاتی چون اجرای سریع، یکنواختی در اجرا، هزینه پائین، وزن کم، مقاومت بالا، پایداری طولانی مدت و تخریب کمتر در اکثر کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد. نوع بافته نشده، توسط سوزن زنی توده ای از الیاف تولید می گردد.

 

کاربرد های ژئوتکستایل ها:

حفاظت ژئوممبران

به طور کلی ورق های ژئوممبران در برابر آسیب های مکانیکی وارد شده از لایه های زیرین حساس می باشند. به منظور حفظ ژئوممبران از صدمات ناشی از لبه های تیز و برنده، قبل از اجرای ژئوممبران از یک لایه ژئوتکستایل به عنوان بالشتک استفاده می شود. با این کار مقاومت و طول عمر ژئوممبران افزایش می یابد.

 

تفکیک و جداسازی در نقش عایق

از مصالح ژئوتکستایل به منظور جداسازی دو نوع از مصالح ساختمانی با جنس متفاوت استفاده می شود. مثل جداسازی دو نوع شن، خاک و سنگ و یا دو ناحیه مختلف از مصالح در یک سد خاکی.

فیلتراسیون

یکی از کاربردهای مشخص ژئوتکستایل، فیلتراسیون است. در این کاربرد علاوه بر عبور آب از غشای ژئوتکستایل، از پاشیدگی خاک ریز و درشت دانه ها جلوگیری به عمل می آید. اهمیت این موضوع زمانی آشکار می گردد که در صورت مسدود شدن زهکشی، افزایش فشار منفذی مشکلات بسیاری ایجاد می کند.

مسلح کردن

تسلیح خاک و افزایش عملکرد سازه ها اهمیت زیادی دارد. در سال های اخیر بهترین راهکار جهت رسیدن به این هدف، استفاده از ژئوتکستایل ها بوده است. در این روش با به کار بردن لایه های ژئوتکستایل در خاکریز می توان حجم مصرفی مصالح خاکی را کاهش داده و خاکریز را در برابر تمامی یارهای اعمالی مسلح کرد. در بستر هایی که دارای ظرفیت باربری پایین هستند، جهت تسلیح نمودن خاک و افزایش مقاومت آن کاربرد دارد. مانند: بسترهایی با خاک لجنی یا ماسه بادی.

زهکشی

جهت انحراف مسیر آب و جلوگیری از جریان آن به سوی یک منطقه مشخص و به منظور حفظ پایداری خاک، ژئوتکستایل ها مورد استفاده قرار می گیرند. به علت عبور آب از میان صفحه پارچه ای، نوع ضخیم و بافته شده ژئوتکستایل کاربرد بیشتری در زهکشی دارد.

انتخاب ژئوتکستایل:

خواص ژئوتکستایل ها همانند هر محصول دیگری که در فعالیت های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد، به مواد بکار رفته در تولید آن ها، چگونگی ساخت و شکل فیزیکی محصول نهایی بستگی دارد.

ژئوتکستایل مناسب هر کاربرد را می توان بر اساس خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و هیدرولیکی آن انتخاب نمود؛

  • خصوصیات فیزیکی: وزن مخصوص، ضخامت، انعطاف پذیری

  • خصوصیات مکانیکی، دوام، مقاومت کششی، مقاومت سوراخ شدگی، مقاومت اصطکاکی

  • خصوصیات هیدرولیکی: اندازه خلل و قرج، نفوذپذیری، قابلیت انتقال